Nowości Czytelnicze

Biblioteczne News'y

#czytajpl
Admin
1000 szkół w całej Polsce bierze udział w Czytaj PL – jednej z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo. „Upoluj swoją książkę” wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon. 2 listopada wystartowała pierwsza edycja projektu „Upoluj swoją książkę” organizowanego w ramach akcji Czytaj PL. Uczniowie szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Do szkół trafiły plakaty z okładkami 12 książek i kodem QR. Książkę można wypożyczyć na 5 minutowej przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja. Czytaj PL do tej pory było organizowane w niespotykanej w Polsce i na świecie skali, a w tym roku zasięg akcji będzie wielokrotnie większy. Akcja obejmuje blisko 500 miast i miejscowości. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. Udostępnione zostały kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku. Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Lista dostępnych książek: 1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2” 2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery” 3. Gregory David Roberts „Shantaram” 4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” 5. Anna Kamińska „Wanda” 6. Jakub Małecki „Ślady” 7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości” 8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi” 9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu” 10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew” 11. Jon Ronson „#WstydźSię!” 12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara” Organizatorzy Czytaj PL: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink. Więcej informacji na stronach : http://akcja.czytajpl.pl/index.html, http://akcja.czytajpl.pl/spot.html
Ogłaszamy konkurs
Admin
Biblioteka zaprasza do wzięcia udziału w konkursie! Łączysz w sobie pasję do czytania i rysowania? Ten konkurs jest dla Ciebie! Biblioteka szkolna zaprasza chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie na „Plakat reklamujący ulubioną książkę”. Na zwycięzców czekają nagrody. Wszystkie informacje na temat konkursu dostępne są w regulaminie oraz w bibliotece szkolnej. Regulamin : regulamin.pdf
Konkurs „Napisz to zwięźlej”
Admin
Konkurs „Napisz to zwięźlej” rozstrzygnięty. Już trzeci raz reprezentacje dziewięciu klas maturalnych zmierzyły się z zadaniami konkursu. „Napisz to zwięźlej”, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną. Największymi umiejętnościami w streszczaniu testów, tworzeniu lidów, tytułów i śródtytułów prasowych oraz pisania recenzji w formie wiadomości SMS wykazały się reprezentacje klas: I miejsce – Aleksander Socha, Łukasz Mączka z klasy IV TI II miejsce – Łukasz Stawarz, Konrad Ner z klasy IV TA III miejsce – Marcelina Jakubowska, Adam Wielgosz z klasy IV TE Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
660 nowych książek !
Admin
W związku z przystąpieniem do projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna zakupiła aż 660 książek. Wśród nich znajdziecie klasykę, nowości wydawnicze, lektury, albumy, poradniki, literaturę fachową z dziedziny mechatroniki, elektroniki, informatyki, psychologii – to tylko wybrane propozycje z kilkuset tytułów. Biblioteka serdecznie zaprasza do odwiedzin i zapoznania się z ofertą. Naprawdę warto! Pełna lista nowości w zakładce : Zbiory/Książki z NPRCz Albo klikając: TUTAJ
Ruszamy z akcją „Oceń książkę”
Admin
Lubisz ciekawą literaturę? Chcesz podzielić się swoimi uwagami na temat przeczytanej książki z innymi? Weź udział w akcji „Oceń książkę”. W bibliotece, na specjalnie do tego celu przygotowanej tablicy, można dokonać oceny przeczytanej książki, przyznając jej jeden z symboli: WCIĄGAJACA DOBRA PRZECIĘTNA SŁABA Zapraszamy do zabawy!
Nietypowa lekcja matematyki
Admin
18 listopada w bibliotece szkolnej uczniowie klasy II TD wzięli udział w nietypowej lekcji matematyki i historii, poświęconej Lwowskiej Szkole Matematycznej. Bohaterem spotkania była książka Mariusza Urbanka „Genialni”. W oparciu o czytane fragmenty, młodzież poznała biografie jednych z najwybitniejszych polskich matematyków: Hugo Steinhausa, Stefana Banacha, Stanisława Ulama i Stanisława Mazura. Każdy z zaprezentowanych bywalców kawiarni „Szkocka” we Lwowie przeszedł do historii nie tylko dzięki geniuszowi matematycznemu, ale też niezwykle ciekawej osobowości, poczuciu humoru, zdolnościom literackim, zainteresowaniom. Uzupełnieniem prezentacji i lektury książki była wydana z tej okazji broszura, którą otrzymali wybrani uczniowie. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby dowiedzieć się czy można objąć katedrę profesora matematyki nie kończąc studiów, jaki był polski wkład w budowę bomby atomowej, ile lat zajęło rozwiązanie jednego z zadań opracowanych przez lwowskich matematyków i co było nagrodą, zapraszamy do lektury książki Michała Urbanka.
Bierzemy udział w biciu rekord
Admin
Na zaproszenie organizatora – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Leżajsku, stu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami, wzięło udział w biciu rekordu Leżajska w możliwie największej liczbie osób czytających na wolnym powietrzu. 15 września w wąwozie przy placu targowym zebrało się 1005 osób, które przez minutę głośno czytały przyniesione ze sobą książki, e – booki, gazety i podręczniki. Oto niektóre tytuły przyniesione przez naszych uczniów i opiekunów: Martin Pollack Po Galicji, Cicha 5 – zbiór opowiadań najpopularniejszych polskich pisarek, m.in. Sylwii Chutnik, Katarzyny Bondy, Nataszy Sochy, Małgorzaty Wardy, Małgorzaty Kalicińskiej, Marian Pilot Panny szczerbate, Ransom Riggs Osobliwy dom pani Peregrine, Sanderson Brandon Droga królów, Orson Scott Card Zaginione wrota, Tom Clancy Czerwony królik, seria Uniwersum Metro 2033, Wiesław Rychlicki Od matematyki do programowania. Imprezę zakończyło losowanie nagród wśród uczestników bicia rekordu. Szczęście uśmiechnęło się i do jednego z naszych uczniów, który otrzymał książkę Cliva Cusslera Korsarz.
Konkurs
Admin
Ogłoszony w styczniu przez bibliotekę szkolną konkurs na „Plakat reklamujący przeczytaną książkę” miał na celu zachęcić uzdolnionych plastycznie czytelników do zareklamowania ulubionego tytułu. Dzięki temu, w bibliotece pojawiły się prace wyrażające zainteresowania czytelnicze współczesnej młodzieży, wykonane różnymi technikami, od plakatów stworzonych ołówkiem, kredkami, promarkerami po grafikę. Oceny prac dokonało jury, które wyłoniło laureatów: I miejsce – Karolina Rychel z klasy I TI II miejsce – Sylwia Mączka z klasy II TH III miejsce – Izabela Sierżęga z klasy III TH Wyróżnienia: Joanna Zając z klasy II TI Mateusz Grabarz z klasy I TI Prace konkursowe można podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie w korytarzu prowadzącym do biblioteki. Zapraszamy do obejrzenia ich oraz do lektury w myśl hasła zwycięskiego plakatu „Odpłyń czytając”.
Zakochaj się w czytaniu
Admin
Biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w zabawie czytelniczej „Randka w ciemno z książką”. Zachęcamy do wypożyczania książek bez wiedzy o ich autorze, tytule i treści, jedynie na podstawie kilku słów – kluczy. Książki - niespodzianki będą opakowane w ozdobny papier i opatrzone wizytówkami. Zapraszamy do zabawy!